Nacionalinis atstovavimas
LR Seimas
Dalyvauta aktualiuose Lietuvos Respublikos Seimo komitetų ir komisijų posėdžiuose, svarstant su studentais (-ėmis) bei aukštuoju mokslu susijusius klausimus, išsakant studentų (-čių) nuomonę bei teikiant ekspertines įžvalgas.
LR Seimo Švietimo ir mokslo komitetas (ŠMK)
Teikti siūlymai ir pastabos įstatymų pakeitimo projektams dėl Mokslo ir studijų įstatymo: galimybės pasinaudoti akademinėmis atostogomis dėl privalomosios pradinės karo tarnybos bei šios tarnybos prilyginimo praktinei veiklai, stojant į aukštąją mokyklą per II-ąja konkursinę eilę bei dėl stojimo į aukštąsias mokyklas mokesčio reguliavimo. Taip pat kartu su LR Seimo nare buvo inicijuotas įstatymo pakeitimas dėl socialinės dimensijos plėtros aukštajame moksle ir II-osios stojimo eilės koregavimo, tačiau įstatymo pakeitimo projektui komitete nebuvo pritarta.
Per ataskaitinį laikotarpį aktyviai dalyvavome ŠMK posėdžiuose, atstovaudami studentų (-čių) interesams. VU SA Prezidentė buvo susitikusi su ŠMK pirmininkais: prof. Artūru Žukausku (LR Seimo narys iki 2024-11-14) bei Vaida Aleknavičiene (šios LR Seimo kadencijos ŠMK pirmininke). Susitikimo su prof. Artūru Žukausku metu buvo aptarta LR sesijoje numatyti klausimai, diskutuota dėl tarpkryptinių studijų įgyvendinimo, stojimo mokesčio į aukštąsias mokyklas bei socialinės dimensijos plėtros. Susitikime su Vaida Aleknavičiene išsakėme lūkestį dėl doktorantūros nuostatų pokyčių, socialinės dimensijos plėtros įgyvendinimo, apmokamų studentų (-čių) praktikų poreikio. Taip pat diskutuota ir kitais, anksčiau ŠMK darbotvarkėje buvusiais klausimais, kaip slaugytojos, akušerijos praktikos reguliavimas.
2025 m. gegužės mėnesį ŠMK pirmininkė komitete iniciavo diskusiją dėl II-osios stojimo eilės kriterijų ir galimų korekcijų, atsižvelgiant į šio klausimo prioretizavimą studentų (-čių) tarpe, taip pat komiteto susitikime su Lietuvos mokslo taryba buvo iškeltas klausimas dėl VU SA rašte minėtų abejonių skaidrumo proceso užtikrinimui.
LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM)
Ataskaitiniu laikotarpiu prisidėta prie skirtingų klausimų kėlimo, nagrinėjimo, dalyvauta pasitarimuose bei teikti pasiūlymai aukštajam mokslui gerinti. Turėjome susitikimus su anksčiau ŠMSM viceministro pareigas einančiu Justu Nugaru, ŠMSM ministrė Radvilė Morkūnaitė dalyvavo VU SA organizuotoje diskusijoje. Turėjome susitikimą ir su ŠMSM Studijų skyriaus vadove, diskutuojant tarpkryptinių studijų klausimu, socialinės dimensijos plėtros prioritetų įgyvendinimo, tarptautinių studentų (-čių) integracijos bei Valstybinio studijų fondo studentų (-čių) projektų tvarkų klausimais. Taip pat susitikome su ministre Raminta Popoviene ir viceministre Regina Valutyte. Susitikime su nauja ministerijos vadovybe buvo diskutuota dėl socialinės dimensijos plėtros aukštajame moksle, II-osios konkursinės eilės pokyčio svarbos, studentų (-čių) su negalia tikslinės paramos, tarptautinių studentų (-čių) integracijos ir doktorantų (-čių) socialinių garantijų užtikrinimo. Daugiau informacijos apie susitikimą: https://www.vusa.lt/lt/naujiena/vu-sa-siulymai-lr-svietimo-mokslo-ir-sporto-ministerijai.
VU SA taip pat dalyvavo ŠMSM organizuojamose viešosiose konsultacijose dėl Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo plano. Išsakyti keli pasiūlymai, į kurių dalį buvo atsižvelgta.
Per šį laikotarpį startavo ir ŠMSM darbo grupė dėl Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo plano veiksmo, siekiant parengti tarptautinių studentų (-čių) pritraukimo modelį, skatinant Lietuvos aukštojo mokslo žinomumą užsienyje, užtikrinant Lietuvoje studijuojančių užsieniečių kultūrinę, socialinę ir ekonominę integraciją bei apimant migracijos procedūrų tobulinimą, siekiant užtikrinti kvalifikuotų specialistų rengimą prioritetiniuose sektoriuose. Darbo grupė tik pradėjo savo darbą, bet tikimasi per ateinančius metus sukurti visą pritraukimo ir integracijos modelį.
Be veiklos darbo grupėse, taip pat:
- Pateikta reakcija dėl teisės aktų derinimo (daugiau prie skilties Raštai)
- Dalyvauta diskusijose dėl Europos laipsnio diplomo (European degree) bei studentams (-ėms) nešančios naudos, turint tokio tipo diplomą.
Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija (KAM)
Užmezgėme artimesnį bendradarbiavimą su LR Krašto apsaugos ministerija. Per šį laikotarpį dalyvavome susitikime su LR KAM viceministru Tomu Godliausku, aptariant svarbiausius klausimus bei pasiūlymus, liečiančius jaunimo ir studentų (-čių) dalyvavimą ir prisidėjimą prie krašto apsaugos. Susitikimo metu išsakėme pasiūlymą inicijuoti bazinių-karinių įgūdžių kursų organizavimą, skirti daugiau dėmesio mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mokymams, organizuojant juos ne tik regionuose, bet ir didesne apimtimi. Taip pat išsakytas siūlymas LR KAM dalyvavimui išmaniųjų praktikų (smart-praktikos) programoje Vilniaus universitete. Vėliau šiuo klausimu su ministerijos atstovais palaikėme artimesnį kontaktą.
Per ataskaitinį laikotarpį taip pat su kitomis jaunimo nevyriausybinėmis organizacijomis išsiuntėme raštą ministerijai dėl privalomosios pradinės karo tarnybos ilginimo (žr. Prie skilties Raštai).
LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM)
Užmegztas ryšys su LR SADM dėl tarptautinių studentų (-čių) integracijos galimybių. Diskutuota apie galimybes sukurti papildomą informacinį tinklapį tarptautiniams studentams (-ėms), kuriame būtų patalpinta informacija apie galimas praktikos ir darbo vietas. Kalbantis su Užimtumo tarnyba aptarta galimybė skatinti darbdavius kurti lankstesnes darbo vietas tarptautiniams studentams (-ėms) bei iškelti privalomojo sveikatos draudimo bei lietuvių kalbos mokymo sistemos trūkumo klausimai.
LR Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
LR SAM buvo siųsti VU SA pasiūlymai Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo planui, skiriant didesnį dėmesį higienos ir kontracepcijos priemonių stendų įrengimui aukštosiose mokyklose bei studentų (-čių) apgyvendinimo patalpose bei įtraukiant šias priemones į kompensuojamųjų priemonių sąrašą. Lygiagrečiai buvo siūloma atlikti išsamią regioninių gydymo įstaigų analizę, didinti valstybės finansuojamų rezidentūros vietų skaičių bei numatyti bendrą tvarką dėl rezidentūros ciklų atlikimo kitose rezidentūros bazėse bei plėtoti paskatų sistemą rezidentams (-ėms), pasirinkusiems (-ioms) regione esančias sveikatos įstaigas. Dalis pasiūlymų atsispindėjo ir patvirtiname LR Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo plane.
Taip pat buvo dalyvauta Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitete, siekiant pateikti rekomendacijas dėl galimų studijų vietų skaičiaus.
Į LR SAM buvo kreiptasi ir dėl kalio jodido tablečių dalinimo studentams (-ėms), neregistruotiems Vilniaus miesto savivaldybėje ir aplink, kadangi anksčiau galimybės nemokamai gauti kalio jodido tabletes studentai (-ės) neturėjo. Nuo šių metų nemokamas kalio jodido tabletes vaistinėse galės pasiimti ir studentai (-ės) pagal išrašytą el. receptą.
Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC)
Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC) – skatina aukštųjų mokyklų veiklos kokybę per išorinį vertinimą, užsienyje įgytų kvalifikacijų, suteikiančių teisę į aukštąjį mokslą, bei aukštojo mokslo kvalifikacijų, vertinimą, teikia informaciją Centro veiklos klausimais bei vykdo kitas funkcijas.
Ataskaitiniu laikotarpiu VU SA atstovai ir atstovės dalyvavo SKVC surengtame studentų forume, kuriame kartu su kitų Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų (-čių) atstovais (-ėmis) diskutuota apie iššūkius, su kuriais susiduria studentai (-ės), ir lūkesčius, siekiant kokybiškų studijų ir joms pritaikytos aplinkos. Susitikime VU SA Prezidentė pristatė VU SA aktualijas, išskyrė pagrindines problematikas: 3-iosios pakopos studentų (-čių) studijų proceso kokybė, studentų (-čių) mokslinės veiklos skatinimas, tarpkryptinių studijų teisinio reglamentavimo trūkumai, akademinės etikos klausimai, studentų (-čių) integracija ir studentų (-čių) įsitraukimo į sprendimų priėmimus aukštojoje mokykloje svarba bei eiga.
Taip pat VU SA atstovai (-ės) turėjo susitikimą su SKVC administracija, kurio metu buvo diskutuota apie tarpkryptines studijas, išorinį studijų krypčių vertinimo modelį, studentų (-čių) įtraukimą į studijų vertinimo procesą ir studentų (-čių) praktikų kokybės užtikrinimą. Plačiau susipažinti su susitikimo metu aptartais klausimais galite čia: https://www.vusa.lt/lt/naujiena/susitikimas-su-skvc-apie-studiju-kokybes-ir-tobulinimo-procesus
Ataskaitiniu laikotarpiu aktyviai dalyvauta ir SKVC darbo grupėje dėl tarpkryptinių studijų krypties aprašo:
Studentų (-čių) atstovė – Klėja Merčaitytė.
Suburta darbo grupė Švietimo, mokslo ir sporto ministrei bei suinteresuotoms šalims derinimui pateikė tarpkryptinių studijų krypties aprašą, kuris apibrėžtų ir leistų aukštosioms mokykloms rengti integralumo požymiu pasižyminčias tarpkryptines studijas.
Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba
Ataskaitiniu laikotarpiu turėjome du susitikimus su Akademinės etikos ir procedūrų kontroliere. Susitikimų metu buvo aptarti dirbtinio intelekto naudojimo ir reglamentavimo iššūkiai. Kartu diskutavome ir apie akademinės etikos prevencijos svarbą aukštosiose mokyklose, priemones ir įrankius, reikalingus prevencijos užtikrinimui. Taip pat, atlikus VU SA akademinės etikos nusižengimų tyrimą, pristatėme jo rezultatus. Diskutavome ir dėl platesnių bendradarbiavimo galimybių, gegužės mėnesio pabaigoje ruošiamės kartu pasirašyti memorandumą, suteikiant galimybę studentams (-ėms) prisijungti į mokymus apie akademinę etiką ir etišką dirbtinio intelekto naudojimą.
Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK)
Ataskaitiniu laikotarpiu aktualiais klausimais įsitraukta į Lietuvos universitetų rektorių konferencijos posėdžius. Laukiama LURK darbo grupės dėl karo specialistų rengimo, kurioje bus ir VU SA atstovas (-ė).
Lietuvos mokslo taryba (LMT)
Ataskaitiniu laikotarpiu buvo inicijuotas susitikimas su LMT pirmininku Gintaru Valinčiumi, siekiant aptarti vasaros praktikų paraiškų teikimo procesus (vertinimą ir atrankos kriterijus). Išsakytas lūkestis platesniam skatinimo priemonių sukūrimui, siekiant sukurti platesnes sąlygas studentų (-čių) mokslinių konferencijų finansavimui bei stengiantis į mokslines veiklas įtraukti ir studentus (-es), turinčius (-ias) negalią. Taip pat pateiktas raštas su siūlymais koreguoti studentų (-čių) mokslinių vasaros praktikų procesą. Į dalį pasiūlymų buvo atsižvelgta. Nuo šiol studentai (-ės), dalyvaujantys konkurse bus vertinami pagal iš anksto numatytus kriterijus, turės galimybę pasižiūrėti savo įvertinimą bei pateikti apeliaciją dėl vertinimo.
Atstovavimas miesto lygmeniu
Vilniaus miesto savivaldybė ir Jaunimo reikalų taryba (JRT)
Ataskaitiniu laikotarpiu Vilniaus miesto savivaldybės JRT buvo VU SA inicijuotas klausimas dėl naktinio viešojo transporto sugrąžinimo į Vilniaus gatves, atitinkamais maršrutais, apimančiais studentų (-čių) akademinių ir gyvenamųjų miestelių pasiekiamumą. Taip pat keltas klausimas dėl studentų (-čių) apgyvendinimo situacijos mieste bei paramos priemonių būsto nuomai. Šiuo klausimu nuspręsta inicijuoti platesnės apimties tyrimą ir sugrįžti prie šio klausimo naujoje JRT sudėtyje.
International house Vilnius
Ataskaitiniu laikotarpiu buvo dalyvauta naujoje Vilniaus universiteto iniciatyvoje “VU pusryčiai” kurių tikslas dalintis gerosiomis praktikomis bei gauti grįžtamąjį ryšį apie esamus ir būsimus procesus skatinant tarpinstitucinį bendradarbiavimą. VU SA atstovėms dalyvaujant iniciatyvoje, kurios tema - užsienio studentų (-čių) intergacija, buvo susipažinta su atstovėmis iš užsieniečiams konsultavimą bei paslaugas teikiančia iniciatyva “International house Vilnius”. Po susipažinimo buvo inicijuotas susitikimas, kurio metu buvo pasidalinta “International House Vilnius” strategija bei aptartos bendradarbiavimo galimybės. Susitikimo metu buvo aptarti dabartiniai iššūkiai susiję su užsienio studentų (-čių) integracija, praktikos bei karjeros galimybėmis. Po susitikimo sutarta, jog yra poreikis plėsti komunikaciją apie užsienio studentų (-čių) praktikos ir karjeros galimybes bei pasitelkti esančias užsieniečių bendruomenes Vilniuje, jog studentai (-ės) atvykę turėtų savo kultūrinę bendruomenę kaip atramą. Aptarti tolimesni integracijos procesai, kurie galėtų būti įtraukti į universiteto integracijos tinklelį.